Szczotkowanie
Szczotkowanie sierści jest koniecznością, szczególnie w przypadku kotów długowłosych i pół-długowłosych. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Jeśli w żołądku zgromadzi się zbyt duża ilość sierści, dochodzi do tworzenia się kul włosowych. Powodują one wymioty i biegunkę, co wpływa niekorzystnie na prawidłowy rozwój młodego kota, może też być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.
Higiena kota
Koty poświęcają bardzo dużo czasu na sen oraz na pielęgnację sierści. Kot zaczyna dbać o higienę już od piętnastego dnia życia. W tym celu wylizuje ciało szorstkim językiem, pomagając sobie łapami zwilżonymi śliną.
Czy kotom należy przemywać oczy?
Oczy niektórych kotów (szczególnie kotów o płaskich pyszczkach) silnie łzawią. Powoduje to tworzenie się brązowych zabrudzeń pod oczami. Można je usunąć przemywając gazikiem nasączonym specjalnym preparatem dostępnym w lecznicach i sklepach zoologicznych.
Czyszczenie nosa u kota
Zdrowy kot ma zawsze czysty, chłodny, wilgotny nos.
U niektórych kotów może pojawić się zaschnięta wydzielina w szparach nozdrzy. Można ją łatwo usunąć gazikiem lub chusteczką zwilżoną przegotowaną wodą (Jeśli sami się boicie to zrobić dziecię do weterynarza z waszym pupilem zrobi wam to ).
Pasożyty zewnętrzne kotów.!!
Pasożyty zewnętrzne, najczęściej spotykane u kociąt to pchły, kleszcze i świerzb uszny.
Pchły.!!!
Pchły są w większości odpowiedzialne za wystąpienie silnego świądu u kotów, który prowadzi do intensywnego drapania się, wygryzania oraz wylizywania.
W czasie wylizywania kot połyka duże ilości sierści, co powoduje tworzenie się kul włosowych. W niektórych przypadkach ugryzienia pcheł mogą powodować odczyn alergiczny skóry (alergiczne pchle zapalenie skóry – APZS). Należy pamiętać o regularnym zabezpieczeniu kota i jego otoczenia przed inwazją pcheł, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Środki zwalczające pchły mogą mieć postać sprayu, kropli podawanych bezpośrednio na skórę lub preparatów doustnych. Nie można zapominać o wytępieniu pcheł w otoczeniu kota, zwracając szczególną uwagę na grzejniki, kąty i posłanie.
Świerzb uszny!!
Koty, zwłaszcza wychodzące na zewnątrz, często zarażają się świerzbem usznym. Obecność świerzbowców w przewodzie słuchowym wywołuje ostry świąd, a także ostry, bolesny stan zapalny. Obecność czarnej, suchej wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym, nieprzyjemny zapach, drapanie uszu tak silne, że cała ich okolica pokryta jest ranami, są najczęstszymi objawami zakażenia świerzbem. Lekarz weterynarii zaleci odpowiednie postępowanie. Uszy należy dokładnie oczyścić z zalegającej je suchej wydzieliny i regularnie stosować środek przeciwświerzbowy, zgodnie z zaleceniami.
Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!
OdpowiedzUsuń